WhatsApp
Bizi Arayın

Elegan Estetik Plastik Cerrahi ve Medikal Estetik Kliniği – Kayseri

Pzt – Cmt 09:00 - 19:00
elegan logo
meme büyütme
meme büyütme

Göğüs Büyütme Estetiği

Göğüs Büyütme Estetiği Nedir?

Göğüs büyütme estetiği, göğüslerin dolgunluğunu artırmak ve simetrisini sağlamak amacıyla yapılan operasyonlardır. Yapılan anketler göğüs büyütme ameliyatlarının, estetik cerrahisindeki hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu cerrahi işlemler olduğunu ortaya koymaktadır. İlk silikon meme protezleri ABD’de 1963 yılında kullanılmaya başlamıştır. Göğüs büyütme işlemleri tüm dünyada en hızlı artış gösteren estetik ameliyat türü olup 2010 yılında yalnız ABD’de 296 bin kadın göğüs büyütme ameliyatı geçirmiştir. Bu rakamın 2000 yılıyla karşılaştırıldığında yüzde 39 artış gösterdiği belirtilmektedir.

Göğüs büyütme estetiği, göğüslerinin küçük olduğu gerekçesiyle rahatsızlık duyan, meme gelişimi tamamlanmış herkese uygulanabilir. Doğum sonrası sarkmalar, hızlı kilo kaybı, yaşlanma, göğüs büyütme ameliyatı için başvuran hastaların çoğunluğunu oluşturur.

Göğüs Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı, silikon implant kullanılarak veya dolgu işlemi yapılarak gerçekleştirilebilir.

Silikon implant uygulaması için, hasta muayene edilirken, hastanın göğüs kafesi yapısı, boyu ve vücut anatomisi göz önüne alınarak, uygun silikon protez seçilir. Bu protez yuvarlak veya su damlası şeklinde olabilir. Göğüs altı oluğu yakınlarında yapılan 5 santimetrelik gizli bir kesi sonrasında silikon, hazırlanan bölgeye yerleştirilir.

Dolgu işleminde ise kişinin kendi yağ dokusu veya hazır dolgu malzemeleri kullanılarak meme hacminin artırılması amaçlanır. 

 

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Göğüs büyütme ameliyatlarında iz kalmaması pek mümkün değildir. ancak izin nerede ve ne kadar büyüklükte olacağı, doktorunuzun becerileri ile doğru orantılıdır. Bu tip operasyonlarda, memenin altında kalan bölgeye 3 cm gibi küçük bir kesi oluşturulmaktadır.

Göğüs Büyütme Operasyonu Kaç Saat Sürer?

Göğüs büyütme operasyonları, ameliyatın kapsamına bağlı olarak, ortalama 1,5-2 saat sürer. Ameliyattan sonra göğüslere pansuman yapılır ve özel bir sütyen kullanılır. Ameliyat sonrası oluşan ağrı ilaçlarla kontrol altına alınır ve ikinci günden itibaren şikayetiniz azalarak ortadan kaybolacaktır. Eğer gerekiyorsa 1 gün hastanede yatabilir veya ofis cerrahisi uygulandığında ise birkaç saat içinde taburcu edilirsiniz.

Fiyat Bilgisi İçin;

  Göğüs Protezi Çeşitleri Nelerdir?

  Meme şekli ve büyüklüğü önemli olduğu için plastik cerrahınızla konuşurken dürüst ve beklentileriniz konusunda açık olmanız şarttır. Protezin türü ve büyüklüğünü belirleyen unsurlar sadece sizin arzu ettiğiniz büyüme oranıyla sınırlı değildir. Meme anatominiz, cildinizin esnekliği ve vücut tipiniz büyük önem taşımaktadır.

  Meme protezleri, içi tuzlu su ile dolu olan protezler ve slikon meme protezleri olarak iki ana başlığa ayrılır. 1993 yılında silikon protezlere getirilen yasak sonrasında su dolu protezlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Tuzlu su içeren protezlerin sızdırması durumunda, protez boşalır ve tuzlu su vücut tarafından emilip doğal olarak dışarı atılır. Silikon protezlere uygulanan yasakların kalkması ve silikon teknolojisinin gelişmesi ile birlikte bu tip protezlerin kullanımı azalmıştır.

  Silikon meme protezleri ise, yoğun bir jelle doldurulmuş silikon bir kılıftan oluşmaktadır. Jelin kıvamı meme dokusuna yakındır ve normal koşullarda memeden farklı hissedilmez. Protezler yuvarlak ya da damla şekilde olabilir. Farklı vücut yapıları ve meme şekillerine göre değişik şekillerde tasarlanmış çok sayıda protez seçeneği mevcuttur. Hangi tip protezin sizin için en uygun olduğuna arzu ettiğiniz büyüklüğün yanı sıra, vücut yapınız ve göğüslerinizin özelliklerine göre plastik cerrahınızla birlikte karar vermelisiniz.

  Göğüs Ameliyatı Olmak İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

  Göğüs ameliyatlarında ergenliğin bitmesi çok önemlidir. Çünkü meme ergenlik boyunca gelişimine devam edebilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin diğerine göre daha fazla geliştiği, asimetrik memeye sahip kişiler için psikolojik bir sorun oluşturuyorsa, gelişmemiş memenin erken yaşlarda meme protezi ile diğer memeye eşitlenmesi mümkündür.

  Göğüsler büyümesini tamamlamış ise 18 yaşından sonra protez ameliyatları yapılabilir. Rekonstrüksiyon olgularında ve bazı özel durumlarda meme büyütme ameliyatları 18 yaşından önce de gerçekleştirilebilir.

  Göğüs Silikonu Alerji Yapar Mı?

  Göğüs silikonunu oluşturan maddeler, çeşitli kremler, deodorantlar, sabunlar, işlenmiş gıdalar, su geçirmez kaplamalar gibi günlük hayatımızda kullandığımız birçok maddenin içinde bulunmaktadır. Eğer bu tip maddelerin kullanımı sonucu, çeşitli alerjik belirtiler gösteriyorsanız, meme silikonu da sizde bu belirtilere sebep olacaktır. Ancak göğüs silikonları, vücuda karşı en fazla uyum sağlayan maddelerden biridir. Bu yüzden bu maddeye karşı alerji son derece nadir görülen bir durumdur.

  Göğüs Büyütme Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Göğüs büyütme ameliyatlarından 1 hafta ya da 10 gün önce yara iyileşmesini olumsuz etkilememesi adına sigara kullanımına ara vermek önemlidir. Aspirin, E-vitamini ve bunun gibi kan sulandırıcı ilaçlar, ameliyat sırasında istenmeyen ve durdurulması zor olan kanamalara sebebiyet vermemesi için 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Hastanın ameliyat öncesinde ameliyat olmaya engel bir durumu olup olmadığının belirlenmesi için bir takım tahlil ve tetkikler yapılır. Ameliyat günü kişinin önden açılan pijama tercih etmesi pratik bir tercih olacaktır.

  Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Beklenen Sonuçlar Nelerdir?

  Göğüs büyütme ameliyatı bittikten üç saat sonra, yemek yenilip ayağa kalkılması mümkündür. Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu edilirler. Ameliyat sonrası ilk günler kol hareketleri ile birlikte artan ağrı duyulabilir. Kas altı uygulamalarında ağrı daha fazla ve uzun süre hissedilebilir. İlk haftalar göğüste basınç hissi yaşanması normaldir. Hasta genellikle, operasyondan bir kaç gün sonra kontrole çağırılır. Bu kontrolün ardından günlük aktivitelerinize başlayabilir, işinize dönebilir, araba kullanabilirsiniz.

  Protezlerin görünümleri ilk üç hafta süresince doğal değildir ve normalden daha yukarıda dururlar. Üçüncü haftadan itibaren yumuşamaya ve normal ölçülerine inmeye başlarlar. Memelerin tam şeklini alması aşağı yukarı üç ayı bulur.